Önderler Yemek / Şişli - İstanbul

Ticari faaliyetine 1995 yılında başlayan Önderler Yemek, kuruluşundan bugüne yalnızca Yiyecek&İçecek Hizmetleri alanında uzmanlaşarak, sektördeki yerini almıştır. Meslek ahlakı ve işletmecilik deneyimlerinin temelini İstanbul Üniversitesi Sosyal Tesislerinde 20 yıl (1975–1995) gibi uzun bir süre çalışarak edinen aile büyüğü Halil ÖNDER, profesyonel ekibi ve aile bireylerinin katkılarıyla şirketin bugünlere ulaşmasına öncülük etmiştir. Kuruluş 1995 yılı itibariyle Grup Florence Nightingale Hastaneleri'nin Yiyecek-İçecek süreçlerini üstlenmiştir. Bugün günlük 6000 porsiyonluk yemek üretim kapasitesi ve 150 personeliyle kaliteli hizmet vermeye devam etmektedir.

Önderler Yemek İstanbul Avrupa ve Asya yakasında yemek hizmeti verebilmektedir.

Önderler Yemek Hizmetleri

Grup Florence Nightingale Hastaneleri'nin merkez ve şubeler dahil olmak üzere tüm Yiyecek&İçecek operasyonlarını üstlenmiş durumdadır. Hastanelerde hizmet türü taşıma ve yerinde üretim olmak üzere iki tiptir. Ayrıca Alakart Restoran ve Kafeterya Hizmetleri de kapsam dahilindedir. 2007 yılı itibariyle Bilim Üniversitesi yemekhane ve kantin hizmetleri de kuruluşumuz tarafından sağlanmaktadır.

Firmamız İstanbul Avrupa ve Anadolu yakasındaki tüm lokasyonlarda hizmet verebilecek servis ağı ve yetkinliğe sahiptir. 

Menü seçenekleri:

  • Diyet Menü:
    Diyet menü uygulaması her hastanenin mutfak bölümlerinde, yerinde üretim olarak hazırlanmaktadır yataklı hastalar için seçmeli menü uygulaması mevcuttur ve termobox tepsi ile odaya servis yapılır. 
  • Personel Menü:
    Hastanelerde çalışan personel için personel yemekhanelerinde ve üniversite öğretim üyeleri, öğrenciler için üniversite yemekhanelerinde sunum yapılmaktadır. Yiyecek&İçecek Kontrol Komitesi tarafından hazırlanan personel menüsüne göre, dört çeşit olarak, porselen tabakta sunum yapılmaktadır. Personel menüsü merkez mutfakta üretilerek, diğer şubelere taşıma yemek olarak servis edilmektedir.
  • Alakart Menü:
    Hasta yakınları ve özel misafirler için restoran ortamında alakart menü uygulaması ve servisi.
  • Kafeterya ve Büfe Hizmetleri: Fastfood menü uygulaması söz konusudur, self servis olarak yemek hizmeti verilmektedir

Kalite Politikamız: 

Yemek firmamız Gıda Üretim İzin Belgesi, Gıda Sicil Belgesi, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi (HACCP), TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi, İşyeri Açma Ruhsatı ve İşletme Belgesi başta olmak üzere Yemek Üretimi ve Kalite standartları için gerekli yeterlilik belgelerine sahiptir.

Önderler Yemek yıl içerisinde Ulusal ve Uluslararası Belgelendirme Kuruluşları; TSE, MEYER, TÜV, JCI (Joint Commission International), Belediye ve Bakanlıklar; Tarım Köyişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Çevre Bakanlığı tarafından düzenli olarak denetlenmektedir.

Ayrıca Hastane Yönetimi tarafından yerinde ziyaretler yapılarak denetlenmektedir. Yılda iki kez düzenli olarak iç denetimlerle kalite sistemini gözden geçirmekte, her ay Gıda Mühendisi kontrolünde, üretimden alınan yemek numunelerini Hıfzıssıhha Enstitüsü’ne götürerek mikrobiyolojik analiz yaptırması ile de otokontrolü sağlayan bir kuruluştur.

ÖNDERLER YEMEK 

Merkez Adres: Şişli Florence Nightingale Hastanesi Adres: Abide-i Hürriyet Mah. No:164 Şişli /İSTANBUL
Tel: 0212 224 49 50 (İdari Sekreterlik: 4541)
Fax: 0212 233 02 12
E-mail : Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir
www : www.onderleryemek.com

 Yemek Şirketleri Üye Firma